Biografschema för CIS

10:30-11:45 Tengen Toppa Gurenn Lagann
11:45-13:00 History’s Strongest Disciple Kenichi
13:00-13:50 Katanagatari

paus 20 min

J-drama:

14:10-15:10 Yamato Nadeshiko Shichi Henge
15:10-16:10 Nobuta wo Produce

paus 20 min

16:30-17:45 Byousoku 5 centimeters
17:45-19:00 Hanbun no Tsuki ga Noboru Sora
19:00-20:15 NANA

paus 20 min

20:35-21:50 Genshiken
21:50-23:05 Kuragehime
23:05-00:20 Detroit Metal City

paus 20 min

00:40-01:55 Le portrait de petite Cossette (Cossette no Shouzou)
01:55-02:40 Mnemosyne
02:40-04:30 live action skräck: One Missed Call

paus 20 min

04:30- 07:15 live action film: Norwegian Wood

paus 20 min

07:35-08:50 Ergo Proxy
08:50-10:05 Mushishi
10:05-11:20 Monster

paus 20 min

J-drama:

11:40-12:40 Kurosagi
12:40-13:40 Hana Kimi

paus 20 min

14:00- 15:15 Kimi ni Todoke
15:15- 15:40 Hoshi no Koe (Voices of a Distant Star)

Advertisements

Chill-Kai kommer till Fairycon!

Chill-Kai är en förening i Stockholm som brukar anordna det mindre konventet Chillcon, och nu är det dags för dem att även komma till Fairycon som speciella gäster! Chill-Kai kommer att ha ett alldeles eget rum där de kommer ha ett eget rum med papper, pennor, filtar, brädspel och musik. De kommer även hålla i en teckningstävling, en twisterturnering och en färglägg-vår-maskot-tävling. Kika gärna in och chilla med Chill-kai under Fairycon!

Chill-kais blogg hittas här: http://chillcon.blogg.se/2011/march/f-f-f-f-f-f-f-f-f-f-f-fairycon-2.html

Fairycon blir Local Hero/Drugsmartprojekt!

Från och med den här helgen är Fairycon officiellt ett projekt inom Local Hero/Drugsmart, ett projekt som ska hjälpa ungdomar att genomföra drogfria aktiviteter och evenemang av olika slag för andra ungdomar.
Detta efter att vi har genomfört en workshop tillsammans med två väldigt trevliga och engagerade processledare från Drugsmart i helgen, som har varit väldigt givande.

Läs mer om Drugsmart och Local Hero-projekt på http://www.drugsmart.se
och ni kan även finna vår Drugsmart-blogg på http://drugsmart.se/blog/index.action?blogKey=yousei-kai

Endast två veckor kvar..

Ni har väl inte missat att det nu är enbart två veckor kvar till Fairycon’11, Kalmars första konvent för japansk kultur och subkultur.

Jag vill påminna er om att skaffa biljetter!
Detta kan göras antingen genom Folkuniversitetet som vi samarbetar med eller genom att maila oss och sedan sätta in pengar på vårt bankkonto. Närmare förklaring om metoderna finns här: https://fairycon.wordpress.com/biljetter-2/

Det kommer även gå att köpa biljetter vid entrén, men då tillkommer en liten extrasumma. Vid biljettköp via internet kostar det 100 kr.

Vi vill dock helst att de flesta anmäler sig via internet så att vi vet på ett ungefär hur många som kommer, det underlättar väldigt mycket för att uppskatta besökarantalet.

Mvh arrangörer av Fairycon

Aktiviteter

Ett urval av de aktiviteter som kommer att finnas under Fairycon..

Anime/filmvisning
Manga/mangaworkshop
Cosplay (uppvisning, tävling, sketcher om anmälningar finnas)
Karaoke
TV-spelrum
Datorsal
Musik/moderum
Street snaps fotografering
Försäljning
Café/mat
Kalligrafiworkshop
Föreläsningar
Utställningar
Tävlingar och spelturneringar
Origami med origamimästare Norio Torimoto!
Domyoji Host club
Uppvisning av Bujinkan
Go (brädspel)
15+ rum
med mera!

Tävlingar

Vi kommer att anordna flera tävlingar under Fairycon!
Anmälan kan göras på plats men föranmälan går också genom vår mail youseikaikalmar@gmail.com

En del av priserna sponsrar SF-bok (Science fiction bokhandeln) i Stockholm med…En del andra fixas på andra sätt.
Och då det ser ut som att Japanresan som skulle ha ägt rum nu i april men blev inställd kan komma att bli av i maj istället, kan det mycket väl komma att bli möjligt att requesta något som jag köper och skickar er efteråt ifall jag kan få tag på det, om ni är pristagare i tävlingarna det vill säga (;

Japanquiz, en ultimat quiz om allt möjligt som har med Japan att göra, för er stora japanfanatiker.
Sker i semifinaler samt final, och beroende på antalet anmälda kan det komma att tävlas i lag.

I samma typ av anda som TV-programmet Så ska det låta, en musiktävling för er som gillar J-pop, J-rock, Visual kei och så vidare (obs, may contain small amounts of K-pop as well)
Troligtvis kommer det att tävlas i lag, max 4 lag och totalt 16 platser, alltså 4 per lag.

Cosplaytävling, självklart (inget konvent är väl komplett utan en)

Spelturneringar, flera stycken av dessa kommer att anordnas, för alla er gamers där ute!

“Find the ninja” – what could this be? (;

Kanske kommer något mer också..